2023.gada 24.martā (1.daļa) un 31.martā (2.daļa) (abas dienas laiks no plkst. 10.00 līdz 13.00) / Vebinārs tiešsaistē!
Nogurdina ikdienā rakstītās vēstules? Gribat izvairīties no neprecīzas izteiksmes, citvalodu konstrukcijām, liekvārdības? Kā pateikt sarežģīto vienkārši, nepatīkamo – saudzējoši; patīkamo – tieši un precīzi? Kā pārliecināties, vai kolēģa aizrādījums par neiederīgu vai stilistiski neveiklu konstrukciju, nevietā liktu punktu vai komatu ir bijis pamatots?
Ja vēlaties saņemt atbildes uz šiem jautājumiem, kurss “Lietišķu vēstuļu rakstīšana” ir paredzēts tieši Jums. Aicinām uz īsu un praktisku kursu tiešsaistē, kurā secīgā un loģiskā izklāstā, viegli un atraktīvi pieredzējušas pasniedzējas vadībā Jūs apgūsiet konkrētus padomus vēstuļu rakstīšanā.
KURSA TEMATI
1. Vēstules – lietišķo rakstu stila sastāvdaļa:
- profesionālajā saziņā lietojamie vārdi un frāzes, standartizēta un lietišķa izteiksme, svešvārdu lietojums un pareizrakstība, termini;
- lietišķo rakstu noformēšanas prasības (datums un laiks, rekvizīti, uzskaitījuma pieraksts, nosaukumu un normatīvo aktu pieraksts, īpašvārdu pieraksts (personvārdu atveide un locīšana, t.sk. īpašvārdu atveide atbilstoši MK noteikumiem Nr. 114), lielo sākumburtu lietojums);
- vēstuļu veidi (iniciatīvas, atbildes, informācijas pieprasījuma, informatīvās, paziņojuma, pavadvēstules, pateicības vēstules).
2. Vēstules teksts:
- vēstules teksta plānošana (mērķis un adresāta specifika);
- domai pakārtota vēstules uzbūve (ievads, izklāsta daļa, nobeigums), domu izkārtojums rindkopās;
- izklāsta daļas veidošana: tieša un netieša galvenās informācijas pasniegšana;
- teikuma izveide: būtiskākās kļūdas un neprecizitātes satura izklāstā, vārdu saistīšanas noteikumi;
- teikuma skaidrība: saikļu precīzs izmantojums (un, vai, jeb; kā un nekā; ja – tad, kamēr – tikmēr; pāra saikļu lietojums), divdabju lietojuma kļūdas teikuma konstrukcijās;
- izteiksme ar noliegumu, laika jēdziena izteikšana (ar, no – līdz, kopš, piemēru minēšana un uzskaitījums);
- teikumu savstarpējais saistījums, rindkopas.
3. Vēstules stils:
- pozitīva lietišķa saskarsme (ziņojuma saturs un tajā paustā attieksme) un loģiski strukturēta doma;
- situācijas neitralizēšanas paņēmieni: svešvārdi, eifēmismi, vietniekvārdu lietojums, atbilstošas darbības vārdu izteiksmes izvēle;
- emocionāli neitrālu izteiksmes līdzekļu lietojums (atteikšanās no emocionālas ekspresivitātes un pārspīlētas pieklājības);
- ciešamā un darāmā kārta;
- dinamiska teksta veidošana, izvairīšanās no stilistiski neveiklām, liekvārdīgām un no citām valodām aizgūtām konstrukcijām.
4. Pieturzīmju veidi un to lietojums vēstulēs
(īstās pieturzīmes: punkts, komats, semikols, kols, domuzīme, iekavas, izsaukuma zīme, jautājuma zīme un daudzpunkte; papildu pieturzīmes: pēdiņas, vienpēdiņas, divpunkte, apostrofs un defise)
5. Tīkla etiķete elektroniskajās vēstulēs
6. Praktiska vingrināšanās (iepriekš iesūtītu vai pasniedzēja sagatavotu piemēru analīze):
- teksta konkrētības un pareizrakstības pārbaude;
- veiksmīgāka stila ieteikumi.
Papildus kursa plānam aicinām dalībniekus pirms nodarbības iesūtīt konkrētus jautājumus, kas radušies profesionālajā saziņā! Uz jautājumiem atbildes varēsiet saņemt nodarbības laikā vai individuāli pēc tās.
SEMINĀRU VADA
Dite Liepa
Dr. philol., monogrāfijas “Latvijas preses valoda” (2012) autore, sociolingviste un lektore ar 20 gadu darba stāžu dažādās Latvijas augstskolās. Vairāku desmitu publikāciju autore par valodas prakses un sociolingvistikas jautājumiem.
CENA
piesakoties līdz 22.martam: 88,00 EUR + PVN = 106,48 EUR
piesakoties pēc 22.marta: 98,00 EUR + PVN = 118,58 EUR
(apliecinājums par dalību seminārā iekļauts cenā)
ATSAUKSMES par iepriekšējiem Dites vadītajiem semināriem:
“Paldies! Dite Liepa – īsta profesionāle! Ļoti interesants un aizraujoši stāsta. Informācijas daudz. Saņēmu daudz vērtīgu piemēru par klasiskām kļūdām, kuras turpmāk nepieļaušu. Netiķete – ļoti interesanti!”
“Laba un noderīga tēma, ļoti profesionāla un atraktīva pasniedzēja – laba teorijas bāze un spilgti piemēri. Padomāts par kvalitatīvu ēdināšanu.”
“Pasniedzēja Dite Liepa sniedz sakārtotu, saprotami izklāstītu informāciju ar labiem piemēriem, dodot atsauksmes uz pirmavotiem.”
“Nezināju, ka par latviešu valodu var tik interesanti stāstīt.”
“Ļoti zinoša lektore, saistot teoriju ar praktiskiem piemēriem, iesaista visu grupu. Labprāt uzkavējas ilgāk, lai atbildētu uz papildus jautājumiem.”
Kā notiek tiešsaistes vebināri?
– izdales materiālus un saiti uz vebināra “norises vietu” saņemsiet dienu pirms vebināra;
– apliecinājumus par dalību seminārā saņemsiet digitālā formā – kā attēlu savā e-pastā (pēc pieprasījuma apliecinājumu var saņemt arī pa pastu);
– vebinārs tiks ierakstīts un, ja kādam dalībniekam nebūs iespējas piedalīties tiešsaistē, pēc pieprasījuma būs iespējams saņemt pieeju vebināra ierakstam (ieraksts būs skatāms 5 dienas).
Lai nodrošinātu vebināra dalībnieku (īpaši to, kuri vebinārā piedalās aktīvi, pauž savu viedokli, dalās ar informāciju u.tml.) konfidencialitāti, personas datu aizsardzību un, lai radītu drošu mācību vidi, vebināra ieraksta skatīšanās ir paredzēta TIKAI tiem, kas iepriekš uz šo vebināru ir reģistrējušies.
Lai piekļūtu ierakstam, jāreģistrējas, izmantojot to e-pasta adresi, kurā saņemta pieeja tiešsaistes vebināram.